Людина, що працює з різними електромеханічним інструментом у виробничих або побутових умовах, піддає своє здоров'я на небезпеку. Спецодяг і засоби захисту значно знижують вірогідність отримання травм. Їх виробництво здійснюється під особливим контролем, дана продукція повинна відповідати всім міжнародним стандартам і ГОСТам, вона проходить ретельну перевірку на відповідність пропонованим вимогам.
Небезпека при роботі з інструментом пов'язана з рядом факторів:
1. Пил. При роботі з відбійними шліфувальними і свердлильними інструментами утворюється пил. Вона може накопичуватися в легенях і призвести до професійного захворювання — силикозу, яке, в свою чергу, провокує ряд інших недуг, таких як пневмонія, бронхіт і туберкульоз. Частинки пилу особливо несприятливо впливають на очі людини. Потрапляючи на рогівку, вони діють як наждачний папір, що призводить до погіршення зору, а іноді до його повної втрати. Крім того, деякі види пилу можуть бути переносниками різних бактерій.
2. Іскри. При роботі з металом, а також різання будь-яких твердих матеріалів, будь то залізо або камінь, утворюються гарячі іскри, які при попаданні на незахищену шкіру можуть привести до серйозних опіків. Саме тому в таких випадках особливо важлива спецодяг і засоби захисту.
3. Шум. Багато електричні інструменти створюють досить високий шумовий фон, який може досягати понад 85 дБ (при критичному показнику для вуха людини в 70 дБ). Постійна робота поблизу такого пристрою може призвести до серйозних проблем зі слухом, аж до його повної втрати.
Крім усього іншого при роботі на небезпечних ділянках, є ризик падіння з великої висоти, або потрапляння важких предметів, що може привести до різних травм.
Види засобів захисту
Для запобігання нещасних випадків розроблено спецодяг і засоби захисту.
Лицеві щитки захисні окуляри
Щоб уникнути попадання в очі гострих або гарячих частинок, а також пилу, в роботі потрібно використовувати захисні окуляри. Такі вироби бувають закритого або відкритого типу, вони можуть мати прямий або непрямий тип вентиляції. Відкриті захисні окуляри застосовують проти потрапляння в очі дрібних осколків і іскри, що летять на робітника збоку і/або спереду. При роботі в середовищі з великою кількістю технічної пилу рекомендується застосовувати закриті захисні окуляри з непрямою вентиляцією. Також існують лицеві щитки, які здатні захистити все обличчя і шию робітника.
Респіратори і маски
Респіратори можуть бути як марлевими, так і зі змінними фільтрами. Маски, які мають спеціальні окуляри і фільтраційні елементи, не вимагають застосування захисних окулярів. Маски і респіратори поділяються на три категорії згідно з максимально дозволеною концентрації шкідливих часток у повітрі. Гранично допустима норма — 4 міліграма на кубічний метр для першого класу, 12 — для другого і 50 — для третього.
Респіратори і маски, які захищають від потрапляння шкідливих частинок в органи дихання людини, рекомендується застосовувати при відбійних роботах, різанні, шліфуванні, свердлінні, а також при взаємодії з алергенами, наприклад, з пилком. Залежно від класу захисні засоби можуть бути використані при переробці скла, мінераловолокнистих матеріалів, а також при лакофарбових, зварних роботах і обприскуванні рослин. Варто пам'ятати, що маски і респіратори третьої категорії зможуть забезпечити максимальну ступінь захисту не тільки від токсичних аерозолів, але і від радіоактивних частинок радону.
Беруші навушники
Засоби для захисту слуху істотно зменшують потужність шумового впливу на людину поділяються на активні (з вбудованим мікрофоном і динаміками) і пасивні, які зменшують гучність звуку. Якісні навушники здатні знизити рівень шуму на 30-35 дБ. Що стосується пасивних навушників, сучасні моделі можуть забезпечити чудовий захист при високих частотах і оптимальну низьких і середніх діапазонах для легкого розпізнавання людської мови.
Каски
Сьогодні існує одинадцять різновидів касок, які виробляє вітчизняна промисловість. Вони також поділяються на категорії:
- спеціальні каски;
- загальні засоби захисту;
- професійні каски для роботи під землею.
Основними властивостями всіх типів касок є захисні, до яких відносяться: ударний ступінь амортизації, електропровідність, ударна стійкість та інше. Експлуатаційні характеристики касок — розміри, параметри зовнішнього вигляду і надійна фіксація.
Монтажні пояси
Застосовується фахівцями при висотних роботах монтажний пояс страхує робітника від можливого падіння, а також надійно захищає спину від пошкоджень при піднятті різних вантажів. Головною характеристикою якісного монтажного пояса є його здатність витримувати значні навантаження (до 1000 кгс). Залежно від моделі, дані засоби захисту можуть бути як з лямками, так і без них. Кріпильний фал виконується у вигляді ланцюга або троса. Перший застосовується при газорезке або електрозварювальних роботах. Також в монтажний пояс може вбудовуватися амортизатор, який при падінні пом'якшує різкість ривка і компенсує натяг страхувального фала.
Рукавички та взуття
У продажу є рукавички робочі х/б, тканинні, стек гілок зі вставками з шкірозамінника або чистої шкіри, а також шкіряні і брезентові краги для газоэлектросварочных робіт. Рукавички робочі х/б надійно захистять від поверхневих ушкоджень кистей робітника, у тому числі від мозолів. Брезентові краги, завдяки щільній структурі, забезпечать захист рук при попаданні на них зварювальної гарячої окалини, гострих і твердих фрагментів, а також при разлете палаючих іскор. Робоче взуття зі спеціальними вставками з металу запобіжить пошкодження ступні працівника при падінні на неї важких предметів.
Захисні костюми
Спецодяг забезпечує надійний захист тіла від всіляких пошкоджень. Нарукавники і фартухи оберігають від попадання вологи, гарячих іскор і запобігають травми, які можуть виникнути, якщо одяг зачепиться за що крутяться вали інструменту. Спецкостюми дозволяють працювати при підвищених температурах і в різних агресивних середовищах.
Недбале ставлення до станковому або ручного інструменту піддає ваше здоров'я і життя серйозній небезпеці. Саме тому на кожному підприємстві дотримання вимог охорони праці, а також техніки безпеки приділяється величезна увага. Щоб уникнути травматизму та нещасних випадків слід бути гранично уважним до роботи і в обов'язковому порядку використовувати всі необхідні засоби захисту.
- Якщо традиційна керамічна плитка не відповідає вашому баченню інтер'єру будинку, але в той же час потрібно практичний і вишуканий обробний матеріал, зверніть увагу на плиткову мозаїку.
- Ручний будівельний інструмент є практично у кожного. Чи робите ви капітальний ремонт у своєму помешканні або намагаєтеся полагодити той чи інший предмет меблів, вам не обійтися без шуруповерта, пилки або ж перфоратора.